Bármilyen fajta cukorbetegsége van is valakinek, az étrendjének finomítatlan, lassan emészthető, rostokban gazdag szénhidrátokat kell tartalmaznia, amelyeknek a lebontásához igen kevés inzulin szükséges.
Ez igencsak vonatkozik a következőkre:
A zabnak más teljes őrlésű gabonafélékkel együtt az az előnye is megvan, hogy a kimutatások szerint csökkenti a vér koleszterinszintjét.
Az egyszerű szénhidrát (cukor stb.) és a komplex szénhidrát (gabonafélék, zöldségek stb.) között az a fő különbség, hogy más és más arányban szívódnak fel a vérben. A komplex szénhidrátoknál, amelyeket mindenféle feldolgozás nélkül, "csak úgy" kell fogyasztani, ahogy megteremnek, a glükóz lebomlása lassú, ez percenként körülbelül két kalóriát jelent napi 3000 kalóriás diéta esetén. Az egyszerű cukroknál azonban (amely csak mesterségesen állítható elő) kész "glükózroham" indul el száz vagy mégtöbb kalóriával, amelyet egyre nagyobb mértékű ingadozás követ a vércukor- és az inzulinszintben.
Ahhoz, hogy a cukorbetegek elkerülhessék az effée ingadozásokat, és optimális kalóriamennyiséget nyerhessenek az élelmiszerekből úgy, hogy a lebontás lassú és egyenletes legyen, a napi étrendjüknek 60; 80 százalék komplex szénhidrátot kell tartalmaznia 3- 5 étkezésre elosztva. A finomított szénhidrátokban található egyszerű cukor lehetővé teszi nekünk, hogy óriási kalóriamennyiséget fogyasszunk el. Tíz dkg csokoládé kalóriaértéke például ugyanannyi, mint másfél kilogramm almáé. (Elég nyivánvaló, hogy a csokoládét pár pillanat alatt fel tudjuk habzsolni, másfél kiló almát viszont lehetetlen volna ilyen gyorsan elrágcsálni.)
Az, hogy az étrendbe mekkora legyen a komplex szénhidrát aránya, a cukorbetegség fajtájától és természetesen a páciens súlyától is függ. Mint ahogy az élelmiszerek finomítása hatással van azok felszívódására, a főzés is csökkentheti az étel értékét. Ennélfogva lényeges, hogy naponta egyszer nyers ételeket együnk.
Bár cukorbetegek számára régóta javallottak a zsiradékok, különösen ha azok állati eredetűek, vitathatatlan, hogy ezek a vér lipid (zsiradék) szintjének az emelkedéséhez vezetnek. Az egyszerű szénhidrátok szintén hozzájárulnak ehhez a folyamathoz, mivel gyekran jóval többet fogyasztunk belőlük, mint ahogy azt az azonnali szükségletünk megkövetelné. Ennek eredményeképpen zsiradékokká alakulnak át, így tároljuk őket. Plusz zsiradékmennyiségre nincs szükség az étrendünkben, hiszen sok zöldségféle és csonthéjas rendelkezik 8-10 százalég zsiradéktartalommal, amely igencsak elegendő mennyiség a szervezet zsiradéktarttalmának a fedezésére.
A cukorbetegek számára furcsának tűnhet az étrend kiválasztásának az emlegetése. Ők minden valószínűséggel az orvosok által előírt hagyományos étrendet követik. A diabétesz kezelésének a rugalmasság a kulcsa, így tehát az étrendet az adott cukorbeteg egyéni igényeihez kell igazítani. Az étrend fő célja a vércukorszint fenntartása kell hogy legyen. Ezt a megfelelő étel kiválasztásával, testedzéssel és kiegészítő gyógymódokkal lehet elérni. A következő lépés a cukorbetegség fajtájának a figyelembevétele, hiszen ez határoz meg olyan tényezőket, mint a szénhidrátoknak és a zsiradékoknak az aránya, a kalóriamennyiség, illetve a táplálék- kiegészítők és a különleges fontosságú élelmiszerek használata.
Kezdjük azzal, hogy felvázolunk egy tipikus napi ifjú- és felnőttkori cukorbetegségben szenvedők számára, nem feledkezve meg arról, hogy az ideális napi étrend 5- 6 étkezést tartalmaz. Ezeknek nem kell azonos nagyságúaknak lenniük, mivel az emberek többsége napi három főétkezést tat. Jó, ha a cukorbetegek még közbeiktatnak egy könnyű kis estebédet, illetve valami uzsannafélét délelőtt vagy délután.
Reggeli
Tízórai
vagy
vagy
Ebéd
Desszert
Uzsonna
Vacsora
vagy
Rágcsálnivaló
Estebéd
vagy
vagy
Reggeli
Tízórai
vagy
vagy
Ebéd
vagy
vagy
vagy
Uzsonna
Vacsora
Két tétel a következők közül:
Desszert
Rágcsálnivaló
Estebéd
vagy
vagy