CUKORBETEGEK ÉTRENDJE

Ez a honlap a cukorbetegségben szenvedőknek készült. Leginkább a diabetikusok központi problémáján, vagyis a megfelelő étrend megválasztásában nyujt segítséget.

A MANAPSÁG JAVASOLT ÉTRENDFAJTÁK

     

     Az, hogy a cukorbetegeknek milyen étrendre van szükségük, állandó vita tárgya. Manapság már sokmindent tudunk a szervezet biokémiájáról, s ennek alapján a szakemberek az egységesített, általánosan javallott étrend koncepcióját fogadták el egyhangúlag. Sajnos ez a nézet nem helyes. Sok más étrendi javaslatnak is létjogosultsága van, s egyre- másra születnek új teóriák, amelyek a tökéletes étrend alapját hivatottak képezni.

     Bár a különböző programok mindegyike célul tűzi ki a vércukorszint fenntartását, a módszerek és a javasolt ételféleségek között óriási a különbség, s a programok gyakran még ellent is mondanak egymásnak. A vita fő tárgya a három legfontosabb ételcsoportnak, vagyis a zsiradékoknak és a proteineknek az aránya és mennyisége. Mindezt figyelembe véve érdemes áttekinteni a manapság alkalmazott négy fő diabetikus étrend néhány példáját.


A hagyományos étrend

cukorbeteg1.jpg

     Mielőtt az 1930-as években izoláltákés felirták volna az inzulint, általában zsiradékokban gazdag, szénhidrátokban szegény étrendet javasoltak a cukorbetegek számára. Emögött az a feltételezés rejtőzött, hogy ha a diabetikus az inzulinhiánya miatt képtelen az anyagcseréje során átváltoztatni a cukrot, nincs mit tenni, teljes mértékben el kell kerülni a cukor fogyasztását.

     A szélsőségesebb programok körülbelül napi 200 g zsiradék, ugyanakkor csupán körülbelül napi 50 g szénhidrát fogyasztását engedélyezték. Ezt az étrendet körülményes és drága volt betartani, arról nem is beszélve, hogy az inzulin használata előtti korszakban ez csak késleltette az elkerülhetetlen korai halált, amely a kezeletlen cukorbetegséggel jár. Tudvalevő ugyanis, hogy a közvetlen cukorfogyasztást elkerüljük ugyan, a cukornak (mint glükóznak) a vérbe áramlását azonban semmiképpen sem. A proteinek és a zsiradékok is részben átalakulnak glükózzá.

     Szerencsére manapság ritkán írják elő ezt a fajta étrendet, hiszen az állati és növényi zsiradékok és szénhidrátot tartalmazó ételek behatóbb ismerete napvilágra hozta a hátulütőit. A zsiradékokban gazdag étrendnek ellenben megvan a modern párja, az, amelyet néhány amerikai táplálkozástudós ketogenikus étrendnek nevez.


A ketogenikus étrend- sok zsiradék, kevés szénhidrát

     Ennek a fajta étrendnek a fő támogatója Dr. Robert C. Atkins, aki a szénhidrátfogyasztás korlátozásának a híve (szerinte az étrend 5 százalékát kell kitenniük a szénhidrátoknak), és inkább a zsiradék- és proteinbevitel növelését szorgalmazza. Dr Aktins úgy érezte, hogy a cukorbetegség, kivéve annak örökletes inzulinfüggő variációját, egy, a vércukorral kapcsolatos, progresszív betegség második fázisának tekinthető, nevezetesen a hypoglycaemiának- vagyis az alacsony vércukorszintnek- , amelyet a túlterhelt hasnyálmirigy okoz. A szerzett cukorbetegségben szenvedők többségének a kórtörténetében valóban szerepel a hypoglycaemia olyan tünetekkel, mint például az elhízottság, a migrén, a fáradékonyság és az édesség utáni vágy. Dr. Atkinus fenntartja azt a véleményt, hogy a szénhidrátokban szegény étrend azáltal, hogy felszabadítja a túlterhelt hasnyálmirigyet, lelassítja a betegség kifejlődését. Azt állítja, hogy a betegség enyhül, ha így kezelik.

     Az étrendet szabadon lehet tervezni úgy, hogy ketózis vagy savtúltengés alakuljon ki inkább. Ez azt jelenti, hogy amikor az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségét igen alacsony szinten tartjuk, akkor a felhalmozott zsirmennyiség (triglicerid) és az étrendbe mégis belekerült kevés zsiradék lesz a fő energiaforrás, nem pedig a glükóz. A triglicerid szabad zsirsavakra bomlik fel. Innen ered a név: "ketogenikus étrend". Amikor ezek az anyagok fellelhetők valakinek a vérében, akkor az illető ketózisos állapotban van.

     Dr. Atkins egyáltalán nem tartja kockázatosnak ezt a fajta étrendet, kivéve ha a cukorbeteg inzulinfüggő, illetve ha nem áll orvosi ellenőrzés alatt. A stabil állapotú, nem inzulinfüggő cukorbetegek számára nem lát ebben veszélyforrást. Azok az orvosok, akik ezt az étrendi változatot használják, óriási sikerről számolnak be, míg az ellentábor a saját eredményeivel dicsekszik.


Szénhidrátokban gazdag, zsiradékban szegény étrend

     Ellenpéldaként, illetve hogy hangsúlyozzuk, micsoda kettősség uralkodik a cukorbetegek táplálkozását érintő elképzeléseket illetően, íme, a szénhidrátokban gazdag, zsiradékokban szegény étrend, amelyet szintén sok diabétesz- szakértő javasol. Ennek során nem kevesebb mint 80 százalék szénhidrát fogyasztása javallott, és emellett körülbelül 13 százalék protein és 7 százalék zsiradék.

     Először elképesztően magasnak tűnik ez a szénhidrátarány egy olyan diabetikus páciens számára, akinek az a fő problémája, hogy nem tudja lebontani a cukrot. Ugyanakkor nem vitás, hogy ez az étrendtípus sikeresnek bizonyult- talán amiatt, hogy nagy fontosságot tulajdonít annak, hogy milyen szénhidrátokat szerepeltet; nevezetesen teljes őrlésű, rostokban gazdag gabonaféléket, müzlit és hasonló termékeket, zöldséget és gyümölcsöt. Emiatt ezt a fajta étrendet magas szénhidrát- és rosttartalmú étrendnek is nevezik. Sok olvasó megdöbbenhet, de a híres amerikai táplálkozástudós, Paavo Airola által körvonalazott étrendi program még ezen is túltesz.


Az amerikai Airola- étrend

Dr. Airolát idézem:

Nemcsak a cukrok és finomított szénhidrátok túlzott fogyasztása veszélyes, hanem a proteineké és a zsiradékoké is (amelyek túlfogyasztás esetén szintén átalakulnak cukorrá). Ez cukorbetegség kialakulásához vezethet. A túl sok élelmiszer megterheli a hasnyálmirigyet, illeve megakadályozza a normális működését.


     Annak ismeretében, hogy a cukorbetegség tulajdonképpen teljesen ismeretlen a szegény országokban, ez az étrend éppen az ellenkezőjét írja elő a tipikus nyugati étrendnek. Nem szerepel benne hús, alacsony a kalóriatartalma és sok benne a nyers, természetes élelmiszer. A javasolt étrendnek körülbelül 80 százaléka nyers. Maga a táplálkozás napi négy- öt kisebb étkezésből áll, és nem tartalmaz finomított szénhidrátokat. Az alkáli zöldségekre, a gyümölcsökre és a tejtermékekre helyezi a hangsúlyt. Kevés finomítatlan szénhidrátot említ, például a kölest, a zabot és más gabonaféléket.

     Bármilyen különbözőek is a felsorolt étrendek, mindegyiküket igen sikeresnek tartják a cukorbetegség kezelésére. Nem tűnik logikusnak, hogy ennyire ellentétes étrendi javaslatok közül mindegyik beváljon. Az egyetlen ésszerű magyarázat az lehet, hogy mindegyik fajta étrend egy bizonyos fajta cukorbetegségen segít. Ebből nyilvánvalóan következik az a kijelentés, hogy nincs olyan étrend, amely minden diabetikusnak megfelelne, sőt valójában a cukorbetegség két fő kategóriára osztható.

Minden diabetikus étrendet az egyéni igényekhez kell igazítani, nem csupán a páciens testsúlyát, életkorát és tevékenységi körét figyelembe véve, hanem azt a fajta cukorbetegséget is, amelyben szenved.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 32
Tegnapi: 14
Heti: 131
Havi: 587
Össz.: 1 001 620

Látogatottság növelés
Oldal: A manapság javasolt étrendfajták
CUKORBETEGEK ÉTRENDJE - © 2008 - 2024 - cukorbetegek.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »