Az orvostudományon belüli kutatások számos különböző módszerrel próbálják felmérni a különböző kezelések hatékonyságát, legyenek azok bár étrenddel kapcsolatos vagy gyógyszeres terápiák. Ezeken a kutatásokon belül egyszeres vagy kéteszeres (véletlenszerűen kiválasztott alanyokon végzett) próbát, laboratóriumi állatkísérleteket, illetve vér- és vizeletvizsgálatot végeznek. A betegség kiváltó okai és hatásai azonban nem csak kísérlet és próbák útján mutathatók ki. Elég megnézni a különböző periódusok étkezési szokásait a beteg kórtörténetében, valamint azt megvizsgálni, hogy az adott betegség milyen gyakran forul elő különböző országokban, különböző népek körében. Íly módon fel lehet ismerni a környezeti (vagyis földrajzi, gazdasági, dietetikus) tényezőket. Amior a cukorbetegséget a történelem és az epidemiológia (a betegségek terjedése) fényében vizsgáljuk, sok érdekes tény kerül napvilágra.
Dr. T. L. Cleave csodálatos könyvében, melynek címe: A szacharinhoz kapcsolódó megbetegedés, igenrészletesen foglalkozik azzal, hogy a cukorbetegség hogyan kötődik a különböző kultúrákhoz és étrendi szokásokhoz. Lényeges például, hogy nyomon követi a diabétesz előfordulási arányát a primitív kultúrákban a nyugati étrendi hatások (gondoljunk csak itt a finomított élelmiszerekre és cukorra) megjelenése előtt és után. Elég nyilvánvalónak tűnik az is, hogy milyen közeli a kapcsolat a cukorbetegség, illeve a cukornak és a cukorban gazdag élelmiszereknek a fogyasztása között. A cukorfogyasztást és a cukorbetegség előfordulási arányát tükröző grafikonok jelentős hasonlóságot mutatnak.
Eleinte egységesek voltak az elképzelések az ideálisétrendet illetően, de az elmúlt ötven esztendőben ezeket valamelyest összezavarta a sok dietetikus és orvos, akik vagy a zsiradékokban gazdag és szénhidrátokban szegény étrendet pártolták, vagy éppen az ellenkezőjét, a zsiradékokban szegény, szénhidrátokban gazdag étkezéseket. Arra a kérdésre is ellentmondásos a válasz, hogy milyen típusú cukorbetegnek milyen fajta étrend javallott. A kalóriamennyiséggel kapcsolatos kívánalmaktól eltekintve igen nyilvánvaló, hogy egy alultáplált prediabetikus betegnek csak szintfenntartó diétára van szüksége, egészen más követelmények vonatkoznak rá, mint egy elhízott, középkorú, inzulinfüggő cukorbetegre.
Sokan úgy vélekednek, hogy a cukorbetegek csoportokra és alcsoportokra való felosztása feleslegesen bonyolult, csak arra szolgál, hogy összezavarja a pácienseket. Vizsgáljuk meg a cukorbetegek klasszikus csoportosítását, és hogy le lehetne- e ezt a csoportosítást egyszerűsíteni.
A cukorbetegeket általában három tényező figyelembevételével sorolják be kategóriákba:
Általában négyféle cukorbetegségről beszélünk. Ezek:
Veleszületett (vagy örökletes) cukorbetegség néven is ismert. Rendszerint teljes inzulinhiánnyal jár. A betegnek egész élete során inzulinterápiára van szüksége.
Gyakran fordul elő a serdülőkorban. Úgy vélik hogy, valamiféle latens örökletes tényező okozza. Bár ez a fajta cukorbetegség a vélekedések szerint inzulinfüggő, itt létezik egy bizonyos visszafordíthatósági tényező- jót tesz a természetgyógyászati kezelés és a megfelelő étrend.
Ezt a fajta cukorbetegséget általában olyanok kapják el, akik hajlamosak a nem megfelelő táplálkozásra, illetve akiknek más káros szenvedélyeik is vannak. Az ilyen személyeknek a kórtörténetében gyakran szerepel a hypoglycaemia is (amelyet a megnövelt inzulinstimuláció vált ki). Ez az édességek iránti vággyal, migrénnel, fáradékonysággal és túlsúlyossággal párosulhat. Az ilyen típusú cukorbetegeknek elegendő a megfelelő étrend és/vagy a szájon át szedhető gyógyszerek, mivel itt csak részleges az inzulinhiány.
Lényegében az érett kori cukorbetegség kiterjedt vagy súlyosbodott változata. Általában az egyre kevésbé működőképes hasnyálmirigy okozza. Az életkor növekedésével több komplikáció fordulhat elő.
Ahogy a következő csoportosításból kiderül, valójában csak kétféle módon osztályozhatjuk a cukorbetegséget:
Gyermekkori cukorbetegség
Ifjúkori cukorbetegség IFJÚKORI CUKORBETEGSÉG
Érett kori cukorbetegség
Isőskori cukorbetegség FELNŐTTKORI CUKORBETEGSÉG
Az illetékesek egy része olyan messzire megy, hogy azt javasolja, ezt a két csoportot különböző betegségeknek kellene tartanunk, hiszen olyannyira eltérőek. Ez a javaslat nem is olyan provokatív, mint amilyennek előszörre tűnhet. A kétféle betegségcsoport tünetei azonosak ugyan, de a tulajdonképpeni diabéteszt megelőző történések mások lehetnek.