Becslések szerint a cukorbetegek körülbelül 25 százalékának a kezelése csupán valamilyen speciális étrend kiválasztásából áll, további 25 százalák kap inzulint is, a fennmaradó 50 százalék pedig vagy étrendi megkötéseket kap, vagy szájon át szedhető hipoglükémiás ágenseket (szulfoniluera-összetételeke). Ezek az adatok alátámasztják, mennyire lényeges is a megfelelő étrend a diabétesz kezelése során.
A cukorbajoknak nem mindegyik formája állandó. Bizonyos esetekben létezik valamiféle visszafordíthatósági tényező. Ez sokféle lehet, de elsősorban a szerzett cukorbetegségnél mutatkozik (vagyis azoknál a személyeknél, akik serdülőkorukban, illetve annál is később váltak diabetikusokká). Igaz ugyan, hogy az úgynevezett veleszületett cukorbetegség is igényli a megfelelő étrendi programokat.
A legfontosabb a vércukorszint ellenőrzése. Ezután következik a cukorbetegség lehetséges szövődményeinek a kivédése. A kezelésnek ezzel az aspektusával, amely magában foglalja a természetes anyagok mint táplálék-kiegészítők szedését, a későbbiekben olvashatunk róla.
Az a megállapítás bizonyára helytálló, hogy az élelmiszer központi szerepet játszik a diabétesz féken tartásában. A cukorbeteg ugyanis nagy mértékben tekinthető a saját keezelőorvosának. Kötelessége, hogy rendszeresen ellenőrizze vizeletének a cukorszintjét. Elvárják tőle, hogy tudomásul vegye az élelmiszerek, az inzulin és a testedzés közötti kapcsolatot. Sőt mi több, nap mint nap el kell érnie a fenti tényezők egyensúlyát- vagy pedig vállalnia kell a következményeket. Kevés olyan betegség létezik, amely ilyen mértékű közreműködést és megértést várna a pácienstől.