Agyfüggelék- mirigy (agyalapi mirigy, hipofizis)
Irányító mirigy, amely a koponyában helyezkedik el. Olyan anyagokat termel, amelyek a tiroidra, a mellékvesékre, a növekedésre, az ivarmirigyekre (gonádokra) és a folyadék- egyensúlyra hatnak.
Endokrin
Szó szerint belső elválasztásút jelent. Azokkal az anyagokkal (különösen a hormonokkal) kapcsolatban használjuk ezt a szót, amelyek a vérben termelődnek és szabadulnak fel.
Enzimek
A szervezet által termelt anyagok, amelyek katalizátor szerepben vesznek részt a különböző anyagok fokozódó reakcióiban.
"Hypo- effektus"
Hypoglycaemia, amely a cukorbeteg szervezetében alakul ki a túlzott inzulindózis vagy a nem kielégítő szénhidrát- bevitel miatt.
Ketogenikus étrend
Zsiradékban/proteinben gazdag étrend: akkor írják elő, ha a szervezet zsiradéktartalékának a lerombolásával csökkenteni akarják a testsúlyát.
Ketózis
Lásd Savtúltengés
Különleges fontosságú élelmiszerek
Azok az élelmiszerek, amelyek speciális fontossággal bírnak a cukorbetegek számára a vitamin-, illeve ásványianyag- tartalmuknak köszönhetően.
Mellékvese
Páros mirigy, adrenalinmirigy néven is ismert. A vese csúcsa mellett helyezkedik el.
Savtúltengés (acidózis)
Amikor a zuháló légzés és az igen savas vizeles kompenzáló mechanizmusai "súrolják a határértéket", szédülés vagy kóma fodulhat elő. Ketonanyagok jelennek meg a vérben.
Telítetlen zsiradékok
Elsősorban növényi eredetű, folyékony olajok, amelyeket hidrogénezés (hidrálás) útján lehet átváltoztatni szilárd halmazállapotú zsiradékká.
Telített zsiradékok
Elsősorban állati eredetű zsiradékok: ezek a zsiradékok általában szilárd halmazállapotúak, szénkötésűek hidrogéntöltettel.
"Törékeny" ("grillázs") cukorbetegség
Az az állapot, amelynek során a fiatal inzulinfüggő cukorbetegek, akiknek nagyon ingatag a glükóz- inzulin- egyensúlyuk, könnyen kerülnek rossz állapotba stressz, testmozgás vagy helytelen táplálkozás miatt.
Triglicerid
A szervezet zsiradéktartaléka; ez az étrendből vagy a máj szintetizáló tevékenysége által keletkezik.